niedziela, 27 października 2013

Korespondencja elektorniczna



1. Korespondencja elektroniczna .list elektroniczny (nazywany najczęściej e-mailem), mimo że jest dość już rozpowszechnioną formą korespondencji, nie ma w języku polskim dostatecznie wykształconych stylistycznych cech gatunkowych. Oznacza to, że w praktyce forma e-maila nawiązuje do dwóch przeciwstawnych wzorców: bądź do wzorca listu tradycyjnego, bądź do wzorca bezpośredniej czy telefonicznej rozmowy

2. Sposoby komunikowania sie

 SMS-usługa przesyłania krótkich wiadomości tekstowych w cyfrowych sieciach telefonii komórkowej. Usługa ta jest wprowadzana także do sieci telefonii stacjonarnej..

 MMS-
usługa w sieciach telefonii komórkowej, w której możesz wymieniać się wiadomościami multimedialnymi ze znajomymi.




IRC-jedna ze starszych usług sieciowych umożliwiająca rozmowę na tematycznych lub towarzyskich kanałach komunikacyjnych, jak również prywatną z inną podłączoną aktualnie osobą.

GG-komunikator internetowy, opracowywany przez firmę GG Network






 SKYPE-umożliwia prowadzenie darmowych rozmów głosowych oraz obserwację rozmówcy poprzez kamerę internetową, a także płatnych rozmów z posiadaczami telefonów stacjonarnych lub komórkowych










CHAT - lo.zywiec.pl/chat

chat.onet.pl
chat.wp.pl

groups.google.pl
fora dyskusyjne mIRC

Rozwiązwanie problemów.

Rozwiązywanie problemów.
1.Lista kroków



2. Schemat  blokowy - (ang. block diagram, flowchart) jest narzędziem nakierowanym na prezentację kolejnych czynności w projektowanym algorytmie. Realizowane jako diagram, na którym procedura, system albo program komputerowy są reprezentowane przez opisane figury geometryczne, połączone liniami zgodnie z kolejnością wykonywania czynności wynikających z przyjętego algorytmu rozwiązania zadania.

3. Arkusz kalkulacyjny.

 to program komputerowy przedstawiający dane, głównie liczbowe, w postaci zestawu dużych tabel dwuwymiarowych, pozwalający na automatyczną obróbkę tych danych oraz na prezentację ich w różny sposób
4. Vinsal Basic

 to język programowania wysokiego poziomu i narzędzie programowania firmy Microsoft. Składnia jest oparta na języku BASIC, ale unowocześniona. Zawiera kilkaset instrukcji, funkcji i słów kluczowych. Nie jest językiem w pełni obiektowym, gdyż nie udostępnia np. możliwości dziedziczenia, czy polimorfizmu. Wykorzystuje technologię ActiveX.

5. Turbo Pascal

popularniejszych implementacji
kompilatorów języka Pascal, zintegrowane środowisko programistyczne, produkt firmy Borland International dla procesorów Z-80 (system CP/M) oraz rodziny Intel 80x86 i nowszych. Obecnie nie jest już rozwijany. Następcą Turbo Pascala jest Borland Delphi.




6. C++
             
język programowania ogólnego przeznaczenia.

Wyszukiwanie informacji

poniedziałek, 23 września 2013

Usługi internetowe

Usługi internetowe.

1.Definicja internetu.
 ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. W znaczeniu informatycznym Internet to przestrzeń adresów IP przydzielonych hostom i serwerom połączonym za pomocą urządzeń sieciowych, takich jak karty sieciowe, modemy i koncentratory, komunikujących się za pomocą protokołu internetowego z wykorzystaniem infrastruktury telekomunikacyjnej.

2.Word Wide Web (www)

  w skrócie Web lub częściej WWW – hipertekstowy, multimedialny, internetowy system informacyjny oparty na publicznie dostępnych, otwartych standardach IETF i W3C. WWW jest usługą internetową, która ze względu na zdobytą popularność bywa błędnie utożsamiana z całym Internetem
.

3.Zagrożenia przy pracy w internecie.

 Najczęstsze zagrożenia, na jakie narażone są dzieci:

-kontakt z treściami pornograficznymi
-kontakt z materiałami epatującymi przemocą
-kontakt z pedofilami
-uzależnienie od Internetu
-kontakt z internetowymi oszustami
-nieświadome uczestniczenie w działaniach niezgodnych z prawem
-konsekwencje finansowe (np. korzystanie z dialerów, czyli programów łączących komputer z Internetem za pośrednictwem numerów 0-700)
-nieświadome udostępnianie informacji (np. numerów kart, adresów, haseł itp.)


4.Uniform Resoure Locator (URL)

5.Domain Nane System (DNS)

6.Host.

7.Odsyłacze

8.Adres Ip, Maska sieciowa , Brama , semery DNS 

9.Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP)

10.Wireless Application Protocol (WAP)

11. Cookies.
1.Technologia informatyczna.
Technologia informacyjna jest to całokształt zagadnień, metod i środków i działań związanych z przetwarzaniem informacji.
Stanowi połączenie zastosowań informatyki i telekomunikacji, obejmuje również sprzęt komputerowy oraz oprogramowanie, a także narzędzia i inne technologie związane z przetwarzaniem, przesyłaniem, przechowywaniem, zabezpieczaniem i prezentowaniem informacji. Dostarcza ona użytkownikowi narzędzia, za pomocą których może on pozyskiwać informacje, selekcjonować je, analizować, przetwarzać, gromadzić, zarządzać i przekazywać innym ludziom.


2.Społeczeństwo informatyczne.
Społeczeństwo informacyjne – terminem określa się społeczeństwo, w którym towarem staje się informacja traktowana jako szczególne dobro niematerialne, równoważne lub cenniejsze nawet od dóbr materialnych. Przewiduje się rozwój usług związanych z 3P (przesyłanie, przetwarzanie i przechowywanie informacji).

 3.Zastosowanie TI

Technologia informacyjna znajduje swoje zastosowanie na przykład w mediach, właśnie do przekazywania informacji. Dziedziny, w których jest używana to miedzy innymi: handel, nauka, komunikacja, przemysł, bankowość internetowa, medycyna. Są to właściwie wszystkie dziedziny życia, w których jest obecny komputer. Nie sposób więc wymienić je wszystkie.Technologia informacyjna ma także zastosowanie w handlu. tanowi to bardzo duże ułatwienie dla człowieka. W zasadzie większość instytucji jest w obecnych czasach uzależniona od IT. Biura, czy urzędy są bowiem skomputeryzowane. Podobnie w bankach, dzięki technologii informacyjnej klient ma możliwość dokonywania wszelkich transakcji finansowych bez wychodzenia z domu.
Każdy z nas potrafi wymienić kilka zastosowań technologii informacyjnej, na przykład:
 - sklepy oraz magazyny (kasy fiskalne, komputerowe bazy danych),
- wszelkiego rodzaju biura (komputery, telefony, faksy),
- lokalne bazy danych (np. urzędy skarbowe),
- ogólnopolskie bazy danych (np. ewidencja ludności PESEL),
- wizualne efekty (takie jak np. reklama, filmy animowane),
  - banki (np. bankomaty, bankowość elektroniczna).

Lekcja organizacyjna


Dziś mieliśmy pierwszą lekcje informatyki , na której poznaliśmy zasady BHP oraz PSO.
 Nauczyciel opowiadał nam o bezpieczeństwie w klasie i kilku podstawowych zasadach obowiązujących na lekcji informatyki po czy pokazał nam drogę ewakuacyjną i odliczał czas jaki nam zajmuje przebycie jej . 

Zamiast zeszytu prowadzimy blog internetowy , w którym mamy za zadnie opisywać przebieg naszych lekcji. Uważam , że jest to o wiele bardziej ciekawe niż pisanie w zeszycie przedmiotowym .Do naszych notatek na blogu możemy dołączyć zdjęcia , co nam się bardzo podoba i w najbliższym czasie jakieś postaram się wrzucić.

Posty będą publikowane raz w tygodniu, a mianowicie w poniedziałek