niedziela, 8 czerwca 2014

Strona internetowa

Strona internetowa

1.Na dzisiejszych zajęciach mieliśmy zrobić stronę internetową poprzez sklejenie w jedną całość obrazków. Strona musi mieć rozmiar 800X650 pxl. Mieliśmy zrobić kolejno baner, stopkę , o mnie , start, tu mieszkam oraz hobby. Było to trudniejsze od tworzenia stronyna pl.wix.com. Najtrudniejszym momentem było tworzenie podstron i ich zawartość. To najwięcej trudu mi sprawiło. Jednak efekt końcowy wygląda tak :

Przeróbka zdjęć

Photoshop
1. Na dzisiejszych zajęciach mieliśmy zrobić obraz (photoshop) np. własne zdjęcie (swój wizerunek) na tle Morza Karaibskiego. Można było to wykonać w przeróżnych programach jedynie liczył się photoshop podaje swój przykład:



Strona Wix




1. Na dzisiejszych zajęciach mieliśmy zrobić stronę internetową na portalu http://pl.wix.com/ o sobie. Projektowanie strony rzecz prosta. Gotowa szablony jedynie należało zmieniać ich treść.



Wewnątrz sieci

1.Sieć komputerowa
Sieć komputerowa  – zbiór komputerów i innych urządzeń połączonych ze sobą kanałami komunikacyjnymi. Sieć komputerowa umożliwia wzajemne przekazywanie informacji oraz udostępnianie zasobów własnych między podłączonymi do niej urządzeniami, tzw. "punktami sieci".


2. Zalety sieci komputerowych:
-komunikacja z innymi osobami poprzez wiadomość email,
-możliwość korzystania z wspólnych zasobów sieciowych, dzięki czemu nie ma potrzeby kupowania wielu urządzeń i programów osobno,
-szybkość, oszczędność czasu w przenoszeniu danych, plików, programów z jednego komputera na inny,
-oszczędność w zakupie oprogramowania,
-bezkonfliktowość, prostota i wygoda podczas dostępu do wspólnych bazy danych z różnych komputerów;
3. Wady sieci komputerowych:
-wysokie ceny urządzeń sieciowych i medium transmisyjnych,
-zagrożenia związane z działaniem hakerów,
-problemy związane z tworzeniem i zarządzaniem sieci,
-zagrożenia bezpieczeństwa i stabilności działania wszystkich systemów w wyniku zainfekowania jednego komputera,
-awaria jednego urządzenia lub medium transmisyjnego może spowodować uszkodzenie całej sieci komputerowej;
4. Urządzenia sieciowe:
-Karta sieciowa,
-Koncentrator (Hub)
-Przełącznik (Switch)
-Router
-Access Point 
-Wtórnik (Repeater)
-Bridge


7. Podział sieci ze względu na jej organizację:
Klient - serwer


 Peer -to-Peer


8. Podział sieci komputerowych ze względu na zasięg działania:
1.LAN - lokalna sieć komputerowa, obejmująca zazwyczaj tylko jeden budynek.
2.MAN - sieć obejmująca aglomerację lub miasto.
3.WAN - obejmuje zasięgiem duży obszar ( państwo, kontynent ) 
4.Internet - ogólnoświatowa sieć komputerowa.



Konfiguracja komputera do pracy w sieci

Konfiguracja komputera do pracy w sieci
1.cmd.exe
Plik cmd.exe należy do programu Windows firmy Microsoft. Twoje zadanie: cmd.exe wyświetla wiersz polecenia systemu Windows (okno systemu DOS).
zwykle znajduje się cmd.exe w folderze %sysdir%. Jeżeli na Twoim komputerze plik znajduje się w innym folderze, oznacza to, że podczas instalacji oprogramowania wybrano inną lokalizację pliku. W pewnych okolicznościach może to także oznaczać obecność wirusa.




2.ipconfig
ipconfig – polecenie w systemach operacyjnych Microsoft Windows służące do wyświetlania konfiguracji interfejsów sieciowych. Zwalnia i aktualizuje dzierżawy DHCP oraz wyświetla, rejestruje i usuwa nazwy DNS. Narzędzie pomocne przy wykrywaniu błędnego adresu IP, maski podsieci lub bramy domyślnej. Odpowiednik w systemach UNIX toifconfig.
Rodzaje: 
ipconfig – pokazuje skróconą informację o interfejsach
ipconfig /all – pokazuje wszystkie dane interfejsów sieciowych
ipconfig /renew – odnawia wszystkie dzierżawy adresu z DHCP
ipconfig /release – zwalnia wszystkie dzierżawy adresu z DHCP
ipconfig /? albo ipconfig / – wyświetla komunikat pomocy
ipconfig /flushdns – czyści bufor programu rozpoznającego nazwy DNS
ipconfig /displaydns – wyświetla zapamiętane tłumaczenia DNS→IP

***

3.DHCP Dynamic host configuration
protocol

DHCP - umożliwia dynamiczne przydzielanie adresów (Dynamic Host Configuration Protocol) oraz innych elementów konfiguracji (bramka, maska). Serwer DHCP dysponuje pewną pulą adresów, które przydziela zgłaszającym się do niego komputerom. Technologia ta stosowana jest w przypadku gdy mamy wiele komputerów pracujących niejednocześnie Częściej jednak dynamiczne przydzielanie adresów wykorzystywane jest razem z translacją adresów co pozwala na dostęp do Internetu całym podsieciom, dzielącym jeden numer IP. Jeśli nasz komputer pobiera adres z serwera DHCP to ma dostęp do Internetu ale nie może być serwerem sieciowym, bo jego adres nie jest stabilny.
4. adres ip

(Internet Protocol address) to unikatowy numer przyporządkowany urządzeniom sieci komputerowych, protokół IP. Adresy IP są wykorzystywane w Internecie oraz sieciach lokalnych. Adres IP zapisywany jest w postaci czterech oktetów w postaci dziesiętnej oddzielonych od siebie kropkami.
W adresach, które zostały przypisane komputerom, część bitów znajdująca się z lewej strony 32-bitowego adresu IP identyfikuje sieć. Liczba tych bitów zależy od tzw. klasy adresu. Pozostałe bity w 32-bitowym adresie IP identyfikują konkretny komputer znajdujący się w tej sieci. Taki komputer nazywany jest hostem. Adres IP komputera składa się z części sieciowej i części hosta, które reprezentują konkretny komputer znajdujący się w konkretnej sieci. 

5 maska pod sieci
Maska okresla jaki zakres adresow IP jest w danej sieci. Czyli okresla jej rozmiar.
Maske tworzymy sami, zeby ja stworzyc ilosc komputerow w sieci musi byc potega dwojki np. mamy 64 komputery czyli 2^6. Jak wiem adres IP jest 32 bitowy czyli 4 bajtowy. Wykladnik potego inofrumuje nas ile bedzie zer w ostatnim bajcie. Czyli 11000000. Cala maska 11111111 11111111 11111111 11000000 -> 255.255.255.192

6.brama domyśla
Bramy domyślne odgrywają ważną rolę w sieciach TCP/IP. Zapewniają one hostom TCP/IP domyślne trasy do komunikacji z innymi hostami w sieciach zdalnych.Na poniższym rysunku przedstawiono rolę, jaką pełnią dwie bramy domyślne (routery IP) dla dwóch sieci: sieci 1 i sieci 2.


Aby host A w sieci 1 mógł komunikować się z hostem B w sieci 2, host A musi najpierw sprawdzić w tabeli routingu, czy istnieje określona trasa do hosta B. Jeśli taka trasa nie istnieje, host A przesyła ruch TCP/IP, który jest kierowany do hosta B, do własnej bramy domyślnej, czyli routera IP 1.
Ta sama zasada ma zastosowanie w przypadku, gdy host B wysyła dane do hosta A. Jeśli nie istnieje określona trasa do hosta A, host B przesyła cały ruch TCP/IP, który jest kierowany do hosta A, do własnej bramy domyślnej, czyli routera IP 2.



poniedziałek, 31 marca 2014

Urządzenia peryferyjne

Przez ostatnie dziesięciolecia, w związku z bardzo dynamicznym rozwojem zaawansowanej techniki, budowa komputera uległa znacznym zmianom. Obecnie we wnętrzu komputera znajduje się cały szereg układów i urządzeń elektronicznych spełniających różne funkcje.
Tymi najważniejszymi są:
- pamięć operacyjna,
                                                                 
-płyta główna,
- dysk twardy,


- zasilacz,


- napęd CD/DVD,


- karty rozszerzeń takie jak:


- karty rozszerzeń takie jak: karta graficzna, karta dzwiękowa, karta sieciowa karta tunera radiowego, telewizyjnego, modem.
Poza tym do komputera dołączane są urządzenia peryferyjne, które można podzielić na dwie grupy: wejścia i wyjścia. Do tych pierwszych należa chociażby mysz, joystick, klawiatura czy skaner i służa do wprowadzania informacji do pamięci komputera. Natomiast urzadzenia wyjscia służa do wyprowadzania informacji. Można do nich zaliczyć monitor, drukarkę, głosniki itp. Niektóre urzadzenia jak np. dyski sa zaliczane zarówno do urzadzeń wejscia jak i wyjscia. Poszczególne elementy komputera łaczy specjalny system tzw. magistrala danych. Dzięki niej możliwy jest swobodny transfer między poszczególnymi komponentami oraz urzadzeniami peryferyjnymi.

Budowa komputera

1. Płyta główna – obwód drukowany urządzenia elektronicznego, na którym montuje
się najważniejsze elementy, umożliwiając komunikację wszystkim pozostałym komponentom i modułom.


2. Mikroprocesor - układ cyfrowy wykonany jako pojedynczy układ scalony o wielkim stopniu integracji (LSI) zdolny do wykonywania operacji cyfrowych według dostarczonego ciągu instrukcji.
3.Pamięć RAM- podstawowy rodzaj pamięci cyfrowej

W pamięci RAM przechowywane są aktualnie wykonywane programy i dane dla tych programów oraz wyniki ich pracy.



wtorek, 11 marca 2014

Na straży prawa autorskiego

1.Prawa autorskie - z ang. copyright, to pojęcie prawnicze zaznaczające ogół praw przysługujących autorowi dowolnego utworu, upoważniającego go do decydowania o sposobie użytkowania dzieła i czerpania z niego korzyści.
Utwór - to każdy przejaw działalności twórczej mający indywidualny charakter, występujący w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od jego wartości, przeznaczenia i sposobu prezentacji.
Licencja - to dokument prawny lub umowa określająca warunki korzystania z utworu, którego dotyczy.

2. Typy licencji.


  • Freeware -program rozpowszechniany na tej licencji jest bezpłatny, można używać go do zastosowań domowych.
  • domena publiczna - twórca przekazuje produkt nieodpłatnie jako wego rodzaju dobro publiczne,  zrzekając się jednoczenie praw majątkowych.
  • Adware -  w ramach tego rodzaju licencji program jest rozpowszechniany bez opłat, autor czerpie zyski z wyświetlanych podczas pracy programu reklam
  • Cardware - w myśl  tej licencji autor zachowuje prawa autorskie, pozwala na swobodne rozpowszechnianie programu, nie domagając się  za niego żadnych opłat.. Jedyne na co autor  liczy to np. wysłanie  mu kartki pocztowej.
  • GNU General Public Licence - powszechna licencja publiczna, spotykana najczęściej w środowisku Linuksa, w myśl której program nią objęty musi być rozpowszechniany wraz z kodem źródłowym, ponieważ każdy ma prawo go modyfikować i udoskonalać.
  • Shareware - w przypadku tego rodzaju licencji autor zgadza się na krótkotrwałe używanie produktu bez opłat w celu przetestowania. Jeśli po jego wypróbowaniu nie jesteśmy zainteresowani zakupem, powinniśmy go usunąć z dysku.
  • Demo - zubożona przez autorów wersja programu, która jest udostępniana bezpłatnie w celu rozreklamowania produktu.
  • Trial - w pełni funkcjonalne programy dystrybuowane na tej licencji mogą być używane tylko przez z góry ustalony czas, po upływie którego program przestanie działać  i trzeba go zarejestrować lub usunąć.
  • OEM - najczęściej nazwa ta jest stosowana  w odniesieniu do producentów komputerów osobistych, gdy sprzedają je wyłącznie wraz z oprogramowaniem.
  • Donationware -oprogramowanie na tej licencji może być dowolnie modyfikowane, kopiowane i dystrybuowane pod warunkiem zapłacenia autorowi symbolicznej kwoty.
  • Firmware - Licencja ta obejmuje oprogramowanie sterujące sprzętem komputerowym, które jest umieszczone w nim na stałe, np. we wlutowanym układzie pamięci.



3. Odpowiedzialność karna.
Zgodnie z art. 79 polskiego prawa autorskiego producent programu, którego prawa naruszono, może zażądać:
-zwrócenia korzyści uzyskanych w wyniku naruszenia;
-zapłaty podwojonej ceny programu;
-w szczególnie rażących przypadkach potrójnej ceny i naprawienia wyrządzonej krzywdy;
-usunięcia nielegalnie pozyskanych treści;
-skonfiskowania sprzętu, który posłużył do przestępstwa.

4. Pracuj samodzielnie. 
Programy freeware: skype

środa, 1 stycznia 2014

Usługi z literką "e"


1. E-usługa umożliwia klientowi, czyli usługobiorcy, dostęp do oferty wybranego dostawcy, a przy tym nie wymaga obecności obu stron w tym samym miejscu i czasie. E-usługa może być świadczona za pośrednictwem kilku kanałów, takich jak Internet, telefonia komórkowa, telewizja cyfrowa.

2.E-nauka to forma zdalnego przekazywania wiedzy, wykorzystująca ośrodki elektronicznej transmisji informacji. Istnieją wirtualne uniwersytety i studia. Zaletami kursów internetowych są:
-korzystanie niezależnie z miejsca zamieszkania
-tempo nauki można dostosować do swoich potrzeb i możliwości
-nauka na kursach internetowych jest tańsza niż tradycyjnymi metodami
Przykłady:
  • www.interklasa.pl  
  • www.szkola.net
  • www.edu.info.pl

3. E-praca to wykonywanie działalności zawodowej z dala od siedziby macierzystej firmy. Telepraca pozwala być czynnymi zawodowo osobami, które z różnych powodów nie mogą lub nie chcą opuszczać swojego stałego miejsca zamieszkania.
Zalety telepracy:
-mniejszy stres związany z pracą w grupie
-pracodawca oszczędza na kosztach organizacji miejsca pracy
-większa swoboda w sposobie realizacji zleconych zadań

Przykłady:
  • www.praca.interia.pl
  • www.praca.onet.pl
  • www.jobs.pl


E-bank to korzystanie z wirtualnego lecz rzeczywistego konta w banku. Dokonujemy transakcji oraz innych ważnych rzeczy, które możemy załatwić bez wychodzenia z domu. 
Przykłady : 
  • www.mo.creditagricole.pl 


 E-zakupy to zakupy za pośrednictwem sieci komputerowej, zwłaszcza Internetu. W przypadku transakcji w Internecie eliminujemy pośrednika, jakim jest osoba sprzedawcy, co obniża cenę towaru. Pojawiają się natomiast inne zagrożenia, najczęściej spowodowane naszą niewiedzą i lekkomyślnością. Aby dokonywać zakupów w sklepie internetowym najpierw trzeba się zarejestrować.



 E-aukcje to aukcje odbywające się przez Internet za pomocą serwisu aukcyjnego. W aukcji zazwyczaj sprzedający ma za zadanie sprzedać swój produkt lub usługę za jak najwyższą cenę, podczas gdy kupujący chce kupić oferowany produkt po najniższej cenie.  Przed dokonaniem zakupu należy spojrzeć na opnie, komentarze o sprzedawcy. Jeżeli sprzedający ma dużo negatywnych opinii nie należy kupować u niego produktów.

Aukcje można podzielić na:
- z licytacją oraz "kup teraz".
- Aukcje z licytacją wygra ten kto da więcej. Licytując podaje się maksymalną kwotę, jaką chcemy zapłacić.. System przelicytuje poprzedniego kupującego tylko o tyle o o ile to konieczne. Plusem takiej aukcji jest to, że czasem uda nam się kupić bardzo ciekawe rzeczy o wiele taniej niż w sklepie.


Aukcje "kup teraz" polega podobnie jak w sklepie- cena jest ustalona z góry i nie podlega negocjacji. Bez żadnego czekania wpisujemy liczbę egzemplarzy i klikamy kup teraz!





E-czytelnia to miejsce w którym treść książek jest zapisana w formie elektronicznej, przeznaczonej do odczytania za pomocą odpowiedniego oprogramowania zainstalowanego w urządzeniu elektronicznym.
Zaletami elektronicznych książek są:

-niższa cena niż w tradycyjnej księgarni,

-mniejsze koszty wytworzenia po stronie wydawnictwa

-łatwy dostęp, możliwość archiwizacji



Przykładami adresów internetowych, w których można znaleźć e-booki są:
  • www.wolnelektury.pl/katalog/
  • eczytelnia.net/
  • eczytenilnia.mobi/